Naturalna pielęgnacja w czasie ciąży i karmienia piersią
Okres ciąży i pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka to wyjątkowy czas i nikogo nie trzeba przekonywać, że w tym okresie kobieta powinna zwracać na siebie szczególną uwagę.
Dotyczy to nie tylko diety, czy aktywności fizycznej, ale również kosmetyków i substancji stosowanych w pielęgnacji skóry.
Ciąża i laktacja to okres, kiedy szalejące hormony sprawiają, że skóra staje się wyjątkowo wrażliwa i reaktywna. Wiele kobiet niestety zmaga się wtedy z zaburzeniami dermatologicznymi. Co więcej, trzeba pamiętać, że w tym okresie niektóre składniki kosmetyków są szczególnie niebezpieczne i mogą nawet wywołać wady u rozwijającego się płodu.
Jak w takim razie pielęgnować skórę w czasie ciąży i karmienia tak, aby było to zarówno skuteczne, jak i bezpieczne?
Przeczytacie o tym w poniższym artykule.
![]() |
W okresie ciąży niektóre składniki kosmetyków są szczególnie niebezpieczne i mogą nawet wywołać wady u rozwijającego się płodu. fot. Pixabay |
Najczęstsze problemy ze skórą w czasie ciąży i laktacji
Trądzik
W przypadku skóry tłustej i trądzikowej niezwykle ważne jest też jej oczyszczanie. Jednocześnie, jak już wspominaliśmy, należy unikać silnych peelingów, zwłaszcza chemicznych (kwasowych). Zamiast tego najlepiej stosować peelingi enzymatyczne, oparte na naturalnych substancjach roślinnych, takich jak papaina z papai oraz bromelina z ananasa.
Suchość i nadwrażliwość skóry
Przebarwienia
Więcej informacji o ochronie przeciwsłonecznej oraz listę bezpiecznych filtrów znajdziecie w osobnym artykule na blogu:
https://kosmetykanaturalnasuwalki.blogspot.com/2021/09/ochrona-przeciwsoneczna-wszystko-co.html
Rozstępy
Szacuje się, że rozstępy dotyczą ponad połowy kobiet w ciąży. Pojawiają się najczęściej ok. piątego–siódmego miesiąca, jako podłużne, jasnoróżowe blizny powstałe pokrywające głównie okolicę brzucha, a także piersi czy ud. Niestety, do tej pory nie mamy metody pozwalającej zapobiegać im w 100%. Wykazano jednak, iż rozstępy stają się mniej widoczne przy regularnym stosowaniu miejscowym preparatów zawierających olej z dzikiej róży, olej z migdałów, kwas hialuronowy, wyciąg z wąkroty azjatyckiej i witaminę E. Warto wspomóc ich działanie delikatnym masażem i peelingiem.
Substancje niebezpieczne, których należy unikać
Retinoidy
Są to pochodne witaminy A, bardzo często spotykane w preparatach przeciwzmarszczkowych i przeciwtrądzikowych. Są bezwzględnie zakazane w ciąży, ale warto z nich zrezygnować także podczas laktacji.
W składach produktów znajdziemy je pod nazwami:
- retinol / all-trans retinol,
- palmitynian retinolu / retinyl palmitate / retinal palmitate,
- retinaldehyd / retinal.
Stężone kwasy
O ile ten drugi jest używany zwykle w profesjonalnych gabinetach, to na kwas salicylowy trzeba zwrócić szczególną uwagę, gdyż często można go znaleźć nawet w drogeryjnych kosmetykach.
- salicylic acid,
- lactic acid,
- mandelic acid,
- tartaric acid,
- malic acid,
- citric acid.
Donory formaldehydu
Są to konserwanty, które po pewnym czasie i pod wpływem temperatury, (już w czasie stania kosmetyku na półce!), mogą powodować powstawanie formaldehydu, który jest toksyczny i rakotwórczy. Najlepiej zrezygnować z kosmetyków z ich zawartością całkowicie, nie tylko w okresie ciąży, czy karmienia piersią.
W składzie znajdziemy je pod nazwami:
- diazolidinyl urea,
- imidazolidinyl urea,
- benzylhemiformal,
- 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol,
- bronopol,
- 5-bromo-5-nitro-1,3-dioxane,
- bronidox,
- DMDM hydantoin,
- quaternium–15,
- sodium hydroxymethylglycinate
Inne niebezpieczne substancje
Podczas ciąży i karmienia piersią warto unikać również innych substancji, które mogą wywoływać alergie lub podrażnienie skóry:
- Triclosan;
- Methylisothiazolinone;
- Nadtlenek benzoilu (Benzoyl peroxide)
- SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate);
- Parabeny (Methyl-, Ethyl-, Propylparaben.);
- Glikol propylenowy (Propylene Glycol, PG);
- Mineral Oil, Paraffinum Liquidum, Petrolatum
- Sztuczne zapachy: Parfume, Fragrance, Aroma;
- Sztuczne barwniki - np. CI 12150, CI 26100;
Olejki eteryczne
Zdecydowaną zaletą aromaterapii, którą docenią ciężarne jest element relaksacji i ukojenia.
Jednak nie wszystkie olejki są wskazane w tym szczególnym okresie. Ciężarne powinny unikać przede wszystkim olejków: bazyliowego, bergamotowego, estragonowego, goździkowego, jałowcowego, kolendrowego, pietruszkowego, rozmarynowego i tymiankowego. W pierwszym trymestrze ciąży dodatkowo unikać olejków: eukaliptusowego, melisowego, rumiankowego, sosnowego i lawendowego. Wskazany jest za to olejek różany czy miętowy. Należy pamiętać, że nierozcieńczonych olejków eterycznych nie stosujemy bezpośrednio na skórę, oraz że każda aromaterapia powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę.
Olejki, które warto wykorzystywać w ciąży:
- Na rozluźnienie: olejek mandarynkowy, petitgrain, ylang-ylang
- Na nudności: olejek limetkowy, a w II i III trymestrze: eukaliptusowy, lawendowy
- Na senność: olejek cytrynowy, eukaliptusowy
- Na brak koncentracji: olejek z drzewa różanego, ylang-ylang, cytrynowy, limetkowy
- Na rozdrażnienie: olejek z drzewa różanego, mandarynkowy, geraniowy
- Na bezsenność: olejek mandarynkowy, pomarańczowy, geraniowy, sandałowy
- Na przeziębienie: olejek cynamonowy
Często w czasie ciąży występuje nadwrażliwość na zapachy, niektóre z nich, nawet gdy do tej pory były lubiane, mogą być źle tolerowane, powodować nudności, czy bóle głowy. Jeśli więc dany aromat nam nie odpowiada, lepiej zmienić go na inny. Na każdą dolegliwość można znaleźć co najmniej kilka zupełnie różnych woni, których wdychanie będzie sprawiało przyjemność.
Kosmetyki dla kobiet w ciąży
Zabiegi gabinetowe
Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele zabiegów, które mogą być niebezpieczne, dlatego w czasie wizyty należy zawsze poinformować osobę wykonującą zabieg o tym, że jest się w ciąży lub krami piersią.
- zabiegi z zastosowaniem prądów (płyn owodniowy jest przewodnikiem prądu) – jonoforeza, galwanizacja, mezoterapia bezigłowa czy darsonwalizacja.
- zabiegi z falami radiowymi – radiofrekwencja nieablacyjna oraz radiofrekwencja mikroigłowa.
- zabiegi z zastosowaniem fali ultradźwiękowej – peeling kawitacyjny, sonoforeza, liposukcja kawitacyjna czy HIFU (mogą powodować skurcze macicy).
- zabiegi rozgrzewające, które przyspieszają krążenie krwi, np. sauna na podczerwień, koce termiczne.
- zabiegi z wykorzystaniem promieniowania UV (światło ultrafioletowe powoduje rozkład kwasu foliowego), podczerwieni, laseroterapii, IPL
- zabiegi związane z naruszeniem ciągłości skóry – makijaż permanentny czy mezoterapia mikroigłowa.
- zabiegi przeciwtrądzikowe z zastosowaniem kwasów AHA i BHA.
Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz umówić się na taki zabieg - zapraszam do kontaktu: https://kosmetykanaturalnasuwalki.blogspot.com/p/konktakt.html
Komentarze
Prześlij komentarz