Naturalna pielęgnacja skóry z tatuażami

 Naturalna pielęgnacja skóry z tatuażami 

Tatuaże stają się coraz bardziej popularna, nikogo już nie dziwi widok „wydziaranych” osób. Warto pamiętać, że wytatuowana skóra, ma swoje szczególne potrzeby i należy o nią odpowiednio dbać. 



Jak dbać o świeży tatuaż?

Proces gojenia tatuażu i jego pielęgnacja zaraz po wykonaniu ma kluczowe znaczenie. Od tego jak będziemy o niego dbać zależy nie tylko jego finalny wygląd, ale też nasze zdrowie. Trzeba pamiętać, że świeżo wykonany tatuaż jest raną i stanowi "otwarte wrota" dla mikroorganizmów, co ułatwia zakażenie. Dlatego podstawową sprawą przy dbaniu o świeży tatuaż jest przestrzeganie zasad higieny

1. Bezpośrednio po wykonaniu tatuaż zostaje owinięty folią, którą należy zdjąć po czasie wskazanym przez tatuatora/kę. Kiedyś stosowało się folię spożywczą, obecnie są to specjalne opatrunki foliowe, które ułatwiają gojenie i które nosi się nawet kilka dni.
Jeśli pod opatrunkiem zbiera się osocze lub krew w dużej ilości należy go zdjąć, a następnie dokładnie umyć i przesmarować tatuaż specjalnym kremem. Opatrunku foliowego nie należy zrywać na siłę, jeśli mamy z tym problem, najlepiej zdjąć go pod prysznicem, polewając letnią wodą. 

2. Przez co najmniej 24 godziny po zabiegu nie pij alkoholu i mocnej kawy

3. Przed pójściem spać wymień pościel na czystą, aby uniknąć zakażenia bakteriami znajdującymi się na niej

4. W pierwszym tygodniu tatuaż należy myć i smarować co 3-4h, przed nałożeniem nowej warstwy należy zmyć poprzednią – najlepiej delikatnym, naturalnym mydłem i wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym. Intensywność smarowania można zmniejszyć po tygodniu od wykonania. 

Pamiętaj – nakładaj cienką warstwę kremu, skóra ma być nawilżona, ale nie tłusta!

5. W tym czasie należy maksymalnie dbać o higienę i nosić czyste ubrania, najlepiej z naturalnych materiałów, które pozwolą tatuażowi „oddychać”. 

6. W trakcie gojenia, najczęściej między 4 a 10 dniem, będzie się łuszczyć naskórek, którego nie należy zrywać ani drapać - może to spowodować powstanie ubytków w tatuażu! Tatuaż w tym okresie może wyglądać niekorzystnie, jakby "odpadał". Naskórek, który będzie się łuszczył, będzie mieć intensywny kolor i może brudzić ubrania. 

7. Okres gojenia to kwestia indywidualna, u każdego przebiega inaczej. Szacunkowo trwa od 3 do 4 tygodni.

W tym czasie nie wolno: pić dużych ilości alkoholu, korzystać z sauny, basenu, siłowni, opalać się, pływać w jeziorze, morzu, intensywnie uprawiać sportu, brać długich, gorących kąpieli itp. 

8. Jeśli masz wątpliwości, czy jakaś Twoja aktywność będzie miała wpływ na proces gojenia – zrezygnuj z niej! Tatuaż zostanie Ci na całe życie, watro poświęcić kilka dni, żeby wyglądał dobrze 😉


Czym smarować świeży tatuaż?

Skóra bezpośrednio po wykonaniu tatuażu jest raną i dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czym ją smarujemy. 

Na rynku jest wiele produktów dedykowanych pielęgnacji skóry po tatuażu, jednak zawsze warto sprawdzać ich skład.
Składniki maści lub kremu powinny nie tylko ułatwiać gojenie, ale przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo stosowania. Należy unikać agresywnych konserwantów, sztucznych substancji wypełniających, a także barwników i substancji zapachowych.

O tym, które składniki kosmetyków są szczególnie niebezpieczne pisałam w oddzielnym poście, warto wydrukować sobie tę listę i zabierać na zakupy kosmetyczne: https://kosmetykanaturalnasuwalki.blogspot.com/2022/11/czarna-lista-aktualizacja.html 

NIE smaruj świeżego tatuażu wazeliną, kremem czy balsamem do ciała, który akurat stał w łazience. Lepiej nie posmarować tatuażu niczym, niż czymś, co może zaszkodzić

Jeśli nie masz specjalnego kremu do pielęgnacji tatuażu, możesz kupić w aptece lub drogerii np.: Bepanthen maść, Zinalfat, Cicalfate firmy Avene lub Octenicare Repair Creme, a jeśli zależy Ci na kosmetyku wegańskim i naturalnym np. Emolium Pure, krem Alterra do skóry wrażliwej, serum SOS z Biochemii Urody itp. 

Najlepiej, aby był to krem świeżo otwarty. Przed aplikacją myjemy ręce i tatuaż delikatnym mydłem, aby uniknąć przedostania się do niego bakterii i innych zanieczyszczeń. Nakładamy bardzo ciekną warstwę!

🌿 Jeśli chcesz, możesz też oprzeć pielęgnację naszego tatuażu na 100% naturalnych składnikach. 

W naturalnej pielęgnacji świetnie sprawdzą się oleje roślinne wspomagające procesy gojenia np.: 

  • olej tamanu, 
  • olej konopny, 
  • olej kokosowy, 
  • masło shea; 

Oleje te można stosować solo lub mieszać ze sobą. Pamiętajmy, aby przy smarowaniu świeżego tatuażu zachować maksimum higieny – zawsze myć ręce, dbać o czystość opakowania i używać świeżego oleju, najlepiej kupionego specjalnie do tego celu. 

Aby przyśpieszyć gojenie, do oleju kosmetycznego można dodawać olejki eteryczne, które mają właściwości przeciwzapalne lub przeciwdrobnoustrojowe i zapobiegają infekcji w gojącej się skórze.

Olejki eteryczne, które mają potwierdzone działanie wspomagające gojenie to między innymi:

  • olejek z drzewa herbacianego, 
  • olejek z kocanki,
  • olejek lawendowy;

Pamiętajmy jednak, żeby nigdy nie stosować nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę! 

Najlepiej rozcieńczać olejki eteryczne w naturalnych olejach roślinnych. Dodanie 15 kropli olejku eterycznego do około 30 ml oleju nośnikowego daje 2,5% rozcieńczenie, co jest skuteczne w przypadku osób dorosłych. 

Przed użyciem mieszanki olejów powinno się wymieszać ją bardzo dokładnie. Gęstsze oleje nośnikowe, takie jak olej kokosowy lub masło shea, mogą wymagać lekkiego podgrzania, zanim dojdzie do odpowiedniego wymieszania. Zanim taki roztwór zostanie nałożony na skórę, należy poczekać, aż osiągnie temperaturę pokojową. 

Aby upewnić się, że zastosowanie nie będzie wiązało się z wystąpieniem alergii bądź innych skutków ubocznych, powinno się przetestować rozcieńczoną mieszankę na małym fragmencie nieuszkodzonej skóry, pozostawiając ją tam na 24 godziny. Jeśli nie spowoduje podrażnień, oznacza to, że można stosować ją bezpiecznie. 


Pielęgnacja tatuażu po zagojeniu

Po zagojeniu nie rezygnujemy z pielęgnacji – na nawilżonej, gładkiej, sprężystej skórze każdy tatuaż będzie lepiej się prezentował! 

Do pielęgnacji skóry, nie tylko tej z tatuażami, warto wybrać naturalne kremy i balsamy, lub po prostu oleje roślinne, o których pisaliśmy wyżej. Najlepiej wmasowywać je zaraz po kąpieli, alby stworzyć ochronna warstwę, która ochroni skórę przed utratą wody.

Jednak najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać pielęgnując skórę z tatuażami jest ochrona przeciwsłoneczna.

Promieniowanie UV jest groźne dla każdej skóry, to najważniejszy czynnik odpowiedzialny m.in. za starzenie, a także powstawanie czerniaka i innych nowotworów skóry.

W przypadku tatuaży, promienie UV są również odpowiedzialne za blaknięcie i zmiany koloru barwnika w skórze. Jeśli więc chcesz, aby twój tatuaż długo zachował swój pierwotny wygląd, musisz pamiętać o stosowaniu flirtów.

W pielęgnacji naturalnej zwykle sięgamy po filtry mineralne, ponieważ są bezpieczniejsze i lepiej tolerowane przez skórę niż filtry chemiczne. Niestety, utrzymują się na skórze krócej niż filtry chemiczne, dlatego powinny być aplikowane częściej. Mogą też barwić skórę na biało.
W przypadku skóry z tatuażami warto spróbować również filtrów chemicznych nowej generacji, które nie brudzą i utrzymują się na skórze dłużej niż filtry mineralne. 

Więcej informacji o ochronie przeciwsłonecznej znajdziecie w oddzielnym artykule na blogu:

https://kosmetykanaturalnasuwalki.blogspot.com/2021/09/ochrona-przeciwsoneczna-wszystko-co.html  


Reakcje niepożądane

Każdy organizm jest inny i może reagować indywidualnie, dlatego w niektórych przypadkach mogą wystąpić reakcje niepożądane. Występują one na szczęście bardzo rzadko, ale trzeba o zdawać sobie z nich sprawę. 

Pamiętaj, że zażywanie alkoholu, narkotyków, niektórych leków oraz nieprzestrzegania zasad higieny sprawia, że osiągnięcie zamierzonych efektów jest trudniejsze lub wręcz niemożliwe.

W zależności od użytych materiałów oraz indywidualnej reakcji organizmu, mogą też wystąpić reakcje alergiczne lub podobne do alergicznych, w tym niektóre z poważnymi objawami takie jak ziarniaki, trwałe zmiany skórne typu blizny, zaburzenia pigmentacyjne, suchość, wrażliwość, łuszczenie się itd

Pojawienie się opuchlizny i zaczerwienienia jest naturalne i ustępuje po około 3 dniach. Jeśli objawy te nie ustąpią po tym czasie, należy skontaktować się z lekarzem. 

Na koniec jeszcze jedna, bardzo istotna rzecz: jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości - NIE szukaj porad w Internecie, na forach lub nieprofesjonalnych stronach, bo często przynoszą więcej szkody niż pożytku! Jeśli masz pytania lub wątpliwości – skonsultuj się ze swoim tatuażystą/ką lub lekarzem. 


Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Wam pielęgnować Wasze tatuaże naturalnie w taki sposób, aby wyglądały jeszcze lepiej! 😊


Jeżeli chcesz znaleźć więcej praktycznych porad o naturalnej pielęgnacji skóry - zapraszam do czytania innych artykułów na blogu, oraz polubienia i obserwowania strony "Kosmetyka Naturalna Suwałki" na Instagramie i Facebooku: https://www.facebook.com/KosmetykaNaturalnaSuwalki

 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czarna lista – AKTUALIZACJA

Naturalna pielęgnacja w czasie ciąży i karmienia piersią