Zapraszam do przeczytania pierwszego posta w serii o zimowej pielęgnacji skóry.
Dowiecie się z niego jakie naturalne oleje najlepiej stosować o tej porze roku.
Zima to szczególnie trudny okres dla naszej cery. Na zewnątrz narażona jest na wiatr, mróz i zanieczyszczenia, a w pomieszczeniach na nagłe zmiany temperatury i suche powietrze.
Takie ekstremalne warunki szczególnie dają się we znaki posiadaczom i posiadaczkom skóry suchej i wrażliwej. Zimą taka skóra często jest zaczerwieniona, sucha, łuszczy się, towarzyszy jej uczucie swędzenia, ściągnięcia, a nawet pieczenia.
Podstawową rzeczą, o której trzeba pamiętać jest zapewnienie ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W tej roli świetnie sprawdzają się naturalne oleje roślinne: tworzą one na skórze warstwę ochronną, która ogranicza utratę wilgoci i dba o prawidłowe nawilżenie skóry, a jednocześnie chroni skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Przy ich stosowaniu należy jednak trzymać się kilku zasad.
Najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać stosując oleje w zimowej pielęgnacji:
- kupuj oleje dobrej jakości: nierafinowane, zimnotłoczone, najlepiej z roślin z certyfikowanych, ekologicznych upraw
- olej stosuj na odpowiednio przygotowaną, oczyszczoną i stonizowaną skórę
- olej możesz stosować zamiast kremu, lub jako dodatek do niego
- jeśli masz skórę bardzo suchą lub wymagająca dodatkowej pielęgnacji, stosuj olej na krem do twarzy, jako ostatnią warstwę
- jeśli stosujesz olej jako bazę pod makijaż, warto połączyć go z kwasem hialuronowym albo żelem aloesowym: na dłoń wyciśnij niewielką porcję żelu i dodaj kilka kropli oleju. Następnie wymieszaj między dłońmi i delikatnie wmasuj w skórę. Skóra powinna być wilgotna, najlepiej wcześniej spryskana hydrolatem roślinnym
- w słoneczne dni, jeśli spędzasz dużo czasu na zewnątrz, pamiętaj o stosowaniu dodatkowej ochrony przeciwsłonecznej (filtr UV nakładaj jako ostatnią warstwę)
Jakie oleje najlepiej sprawdzą się w zimowej pielęgnacji?
1. Olej jojoba - mój faworyt, jeśli chodzi o pielęgnację skóry, nie tylko w zimie.
Jest to w rzeczywistości ciekły wosk roślinny, ale ze względu na wygląd nazywany jest olejem. Otrzymywany jest z nasion Simmondsia Chinensis.
Olej jojoba wykazuje bardzo wysoką zgodność biologiczną ze skórą, dzięki temu jest łatwo wchłaniany, jednocześnie odżywiając, nawilżając i zmiękczając skórę.
Nie pozostawia tłustej warstwy oraz skutecznie reguluje nadmierne wydzielanie sebum, dlatego świetnie sprawdzi się nawet w przypadku cer tłustych i mieszanych.
2. Olej z awokado - najlepiej sprawdzi się w przypadku skóry suchej i dojrzałej.
Olej z avocado jest bogaty w witaminy A, B, E, H, K, PP, F, stanowi źródło aminokwasów, protein i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawarty jest w nim również skwalen, który posiada właściwości antyzapalne i antygrzybiczne oraz chlorofil, który również działa antyzapalnie oraz łagodząco.
3. Olej konopny - bardzo wszechstronny olej, zbawienny dla skóry alergicznej, podrażnionej, wrażliwej, trądzikowej lub dojrzałej.
Olej ten zawiera wręcz idealną proporcję cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) i naturalnych antyoksydantów, nie wywołuje alergii i bardzo dobrze penetruje w głąb skóry. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne, pomaga w gojeniu zmian trądzikowych.
4. Olej z rokitnika - sprawdzi się w przypadku skóry dojrzałej, z przebarwieniami, egzemy oraz trądziku różowatego.
Olej ten zawiera wysokie stężenie kwasu palmitynowego, który odpowiedzialny jest za szybsze ziarninowanie ran i regenerację naskórka. Ze względu na dużą zawartość witaminy C flawonów i flawonoidów w owocach, rokitnik jest cennym składnikiem preparatów likwidujących przebarwienia skóry, chroni skórę przed promieniami UVA i UVB.
UWAGA! Olej z rokitnika ma intensywny, pomarańczowy kolor i może barwić skórę - zaleca się, by stosować go po rozcieńczeniu z innym olejem.
5. Masło shea (karite) - polecane jest dla bardzo suchej, podrażnionej, zaczerwienionej i swędzącej skóry. Sprawdzi się świetnie również jako naturalny balsam do ust.
Masło shea to naturalny tłuszcz roślinny w formie stałej. Posiada biały kolor i lekki orzechowy zapach, rozpuszcza się pod wpływem ciepła, jakie wydzielane jest podczas wcierania go w skórę.
Regeneruje, przywraca miękkość skóry i prawidłowy poziom jej nawilżenia. Skutecznie zabezpiecza przed mrozem, wiatrem, wilgocią, zawiera też naturalny filtr ochronny.
Oczywiście nie są to wszystkie oleje, które można stosować do pielęgnacji skóry zimą – najlepiej obserwować swoją skórę i samodzielnie zadecydować który olej najlepiej jej odpowiada.
Komentarze
Prześlij komentarz