Jak chronić skórę przed smogiem?




Smog jest zjawiskiem wyjątkowo groźnym dla zdrowia całego organizmu, w tym dla naszej skóry.

  🌫️ Pyły pochodzące ze smogu mogą zanieczyszczać i blokować ujścia gruczołów łojowych i doprowadzić do nasilenia trądziku, powstawania zmian zapalnych i pogorszenia kolorytu skóry. 
  🌫️  Równie groźne są wolne rodniki, obecne w zanieczyszczonym powietrzu. Są to wysoko reaktywne cząsteczki, które w nadmiernych ilościach mogą uszkadzać strukturę DNA. Wolne rodniki utleniają tłuszcze, uszkadzając naturalną barierę ochronną skóry, która staje się wysuszona oraz wrażliwa na podrażnienia. Podobnie uszkadzane są włókna kolagenowe, co doprowadza do przedwczesnego
starzenia się skóry.

Jak poznać, że smog negatywnie wpływa na moją skórę?

🌁 Jeśli przebywasz w miejscach o zanieczyszczonym powietrzu i zauważasz u siebie niektóre z tych objawów:

  • skóra jest blada, poszarzała, pozbawiona blasku
  • nasilają się zmiany trądzikowe, zwiększa się ilość zaskórników 
  • skóra jest przesuszona, ściągnięta, skłonna do podrażnień
  • skóra bardziej się przetłuszcza
  • mimo wykonywania peelingów, skóra jest szorstka (nadmierna keratynizacja naskórka)
  • zaostrzyły się objawy AZS, łuszczycy lub innych chorób skórnych.

 może to oznaczać, że Twoja skóra cierpi z powodu smogu.

Jak mogę ochronić moją skórę przed smogiem?

1. Po pierwsze - oczyszczanie!

    Przede wszystkim musisz zadbać o to, aby dokładnie usunąć ze skóry wszelkie zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia. Nie jest to tak łatwe, jak może się wydawać, ponieważ trzeba do robić dokładnie i skutecznie, a jednocześnie delikatnie, tak aby nie naruszyć naturalnej bariery ochronnej naszej skóry, czyli jej warstwy hydro-lipidowej.

🧼 Najlepiej sprawdza się w takim przypadku oczyszczanie dwuetapowe: do demakijażu stosujemy płyn micelarny, lub naturalny olejek myjący, a następnie myjemy skórę przy pomocy wody, stosując delikatną piankę lub żel. 

🧼 Raz w tygodniu warto dodatkowo zastosować delikatny peeling enzymatyczny, oparty na naturalnych składnikach, np. ekstraktach z papai i ananasa.

Uwaga! stosowanie na własną rękę mocnych, drażniących peelingów i agresywnych środków myjących może uszkodzić barierę hydro-lipidową i doprowadzić do pogorszenia stanu skóry!

🧼 W celu dokładnego oczyszczenia skóry, około raz w miesiącu warto wybrać się na odpowiednio dobrany, profesjonalny zabieg oczyszczający w gabinecie kosmetycznym. 

2. Po drugie - ochrona i walka z wolnymi rodnikami

    Podstawową rzeczą, o której trzeba pamiętać jest zapewnienie ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W tej roli świetnie sprawdzają się naturalne oleje roślinne: tworzą one na skórze warstwę ochronną, która ogranicza utratę wilgoci i dba o prawidłowe nawilżenie skóry, a jednocześnie chroni skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych: zanieczyszczeń i wolnych rodników.
O tym, jakie oleje wybrać dla swojej skóry i jak je stosować przeczytacie tutaj:
https://kosmetykanaturalnasuwalki.blogspot.com/2021/12/naturalne-oleje-w-zimowej-pielegnacji.html 

    W procesie neutralizacji oraz zwalczania wolnych rodników ogromną rolę odgrywają przeciwutleniacze (inaczej antyoksydanty). Powinniśmy dostarczać je skórze od wewnątrz, wraz z pożywieniem, a także podczas pielęgnacji. 

Do najskuteczniejszych substancji o działaniu antyoksydacyjnym zaliczamy m. in: wyciąg z zielonej herbaty, ekstrakt z prawoślazu, z wąkroty azjatyckiej, z miłorzębu, z czarnego bzu, kwas felurowy, koenzym Q10 oraz witaminy C i E.

🍋 Witamina C, czyli kwas askorbinowy, działa synergistycznie z witaminą E, która po zetknięciu z wolnym rodnikami wiąże je i neutralizuje. W wyniku tego procesu jej cząsteczki jednak ulegają rozkładowi i tracą swoją aktywność. Witamina C jest na tyle aktywna, że regeneruje się sama, a także dzięki niej następuje regeneracja witaminy E. Dlatego tez zestawienie obu tych witamin jest doskonałe w walce z niszczącymi rodnikami.

3. Profesjonalna pielęgnacja skóry

Jednym z najlepszych zabiegów dla skóry cierpiącej z powodu smogu będzie peeling z witaminą C, który łączy działanie oczyszczające i zwalczające wolne rodniki. 

Wysokie stężenie, aż 30% kwasu askorbinowego stosowanego w zabiegu, wykazuje niezwykle efektywne działanie:

  • działa silnie antyoksydacyjnie i wspomaga ochronę przed smogiem
  • działa przeciwzmarszczkowo, stymulując syntezę kolagenu
  • rozjaśnia przebarwienia posłoneczne i trądzikowe
  • delikatnie złuszcza wspomagając odnowę naskórka
  • spektakularnie i natychmiast rozświetla i poprawia koloryt poszarzałej cery

🍋 W naszym salonie oferujemy peeling z witaminą C, połączony z peelingiem kawitacyjnym, który zwiększa skuteczność kuracji. 
🍋 Jeśli chcecie doświadczyć jego działania na własnej skórze - zapraszam do umówienia się na zabieg: https://kosmetykanaturalnasuwalki.blogspot.com/p/konktakt.html 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Naturalna pielęgnacja skóry z tatuażami

Czarna lista – AKTUALIZACJA

Naturalna pielęgnacja w czasie ciąży i karmienia piersią